Bern Eğitim Müşavirliği

İsviçre'de Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri

TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİ NEDİR?

Türkçe ve Türk Kültürü Dersi İsviçre'de eğitimini sürdüren öğrencilerimize Türkçeyi;

  1.    doğru, etkili ve güzel kullanma becerisi;
  2.   okuduğunu, dinlediğini, gördüğünü, doğru, tam ve hızlı olarak anlayabilme;
  3.  duygu, düşünce, hayal ve isteklerini açık ve anlaşılır bir şekilde eksiksiz ifade edebilme,
  4.   Türkçenin kurallarına uygun cümleler kurma,
  5.  zengin bir söz dağarcığına sahip olma gibi becerileri kazandırmayı amaçlayan;

İsviçre Eğitim Sistemi içerisinde öğrencilerin devam ettikleri okullarda, Türkiye'den gelen Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan tecrübeli öğretmenler tarafından verilen bir anadili dersidir.

İnsan konuştuğu dilde düşünür, düşündüğü gibi de davranır. Çocuklarınıza Türk kimliğini, Türk Kültürüyle; Türk Kültürünü de ancak Türkçeyle kazandırabilirsiniz. Anadili, bireyin toplumla güçlü bağlarını oluşturan en önemli faktördür. Kültür, dil sayesinde nesilden nesile aktarılır. Türk Kültürünün yaşaması ve devamlılığının sağlanması ancak Türkçenin öğrenilmesi ve kullanılması ile mümkündür. 

TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİNİN AMACI

1.      Öğrencilerin dilimizin ve kültürümüzün milli birlik ve bütünlüğümüzün temel unsurlarından biri olduğunu kavrayabilmeleri,

2.      Türkçenin dünya dilleri arasinda önemli bir konumda olduğunu fark edebilmeleri,

3.      Dinlediklerini, izlediklerini, okuduklarını tam ve doğru olarak anlayabilmeleri, sözle veya yazıyla anlatabilmeleri ve kendilerini rahat ifade edebilmeleri,

4.      Kelime hazinelerini zenginleştirebilmeleri,

5.      Türk dilinin kurallarının farkına vararak, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmaya özen gösterebilmeleri.

6.      Okumayı zevk ve alışkanlık haline getirebilmeleri,

7.      Türk ve dünya kültür ve sanatına ait eserler aracılığıyla milli ve evrensel değerleri tanıyabilmeleri

8.      Türkiye´deki akraba ve yakınlarıyla ilişkisini sürdürerek aralarındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlü tutabilmeleri,

9.      Bulunduğu ülkenin insanları ile orada yaşayan Türkler arasındaki dil farklılığından doğabilecek iletişim güçlüklerine çözüm bulabilmeleri, amaçlanmaktadır.

TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİNİN İÇERİĞİ

Türkçeyi günlük hayatın bir parçası durumuna getirmek amacıyla, derslerimizde,

Günlük hayatta başvurulan iletişim yolları, seçkin örneklerle (Türkçenin doğru ve etkili kullanılmasıyla oluşturulmuş metinlerle) işlenir.

 

      Milli bayramlar, dini bayramlar, belirli kutlama ve anma günlerinde öğrencilerin Türkçeyi doğru ve etkili kullanmalarına imkan sağlanır.

 

      Türkçe öğretiminde dilin doğru kullanıldığı ve günlük hayattan kesitleri örneklendiren görsel ve işitsel eğitim araçlarından yararlanılır.

 

      Öğrenciler Türkiye'deki yakınlarıyla iletişim kurmaya özendirilerek Türkçenin kullanılabilirliği sağlanır.

Derslerimiz; dinleme, izleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin kazandırılması ve geliştirilmesini amaçlayan etkinlikler bütünüdür.

Türkçe ve Türk Kültürü dersinin içeriğinde örf, adetler ve ahlak bilgisi gibi kültürel öğelere yer verilir; ancak Türkçe ve Türk Kültürü dersi bir din dersi değildir.

TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİNİN ÖNEMİ

Anadili, bir insanın kimliğini belirlerlediği gibi kendini nasıl ifade ettiğini de belirler. Bir çok araştırmacı anadilini (Türkçe) iyi öğrenen çocukların toplum dilini (Almanca-Fransızca-İtalyanca) daha iyi öğrendiklerini ve derslerinde daha başarılı olduklarını söylüyor. Anadilini etkili bir şekilde konuşan öğrenci, yaşadığı ülkenin dilini de kolay öğrenecektir. Böylece öğrencinin okul başarısı olumlu yönde etkilenecektir.

Öğrencilerimizin Türkiye'de üniversite okuyabilmesi için; yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti açık ortaokul, açık lise ve açık üniversite imkanı sunmaktadır. İsviçre´de zorunlu eğitimden sonra yüksek öğrenime gitme imkanı bulamayan öğrencilerimiz uzaktan öğretim yoluyla eğitimlerine Türk eğitim sistemi üzerinden devam ederek lise ve üniversite mezunu olabilirler. Ancak bu sistemde başarılı olabilmeleri için Türkçeyi iyi derecede bilmeleri şarttır.

Türkçe bilmek, Almanya ve Türkiye´nin çok yönlü ekonomik ilişkiler içerisinde olması nedeniyle, gençlerimize iş bulmada da kolaylıklar sağlayacaktır.

ÇOCUKLARINIZI TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSLERİNE NASIL YAZDIRABİLİRSİNİZ?

· Türkçe dersinin verilmediği okullarda, yeterli sayıda velimizin talep etmesi durumunda dersimiz verilebilmektedir. Derslerimiz isteğe bağlı olduğu için bireysel başvurunuz gerekmektedir.

· Başvuru formlarını Eğitim Müşavirliğimizin internet sayfasından veya okullardaki Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenlerimizden temin edebilirsiniz.

· Doldurarak imzaladığınız formları Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenlerine ya da okul idarelerine teslim edebilirsiniz.

· Derslerimizin yapıldığı okulları ve derslere başvurmak için ayrıntılı bilgiyi Eğitim Müşavirliğimizden öğrenebilirsiniz.

Lombachweg 33, 3006 Bern - 0041313522328

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.