Bern Eğitim Müşavirliği

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek maksadıyla Yurtdışı Vatandaşlar Bursları başlatmıştır

Burs programı kapsamında bu yıl araştırma projeleri desteklenecektir. Yurtdışında yaşayan toplumumuzun öncelikle ihtiyaç alanlarını, kültürel, sosyal ve ekonomik şartlarını araştırmaya yönelik belirlenen alanlarda akademik destek bursları verilmesi planlanmaktadır. Bursların içeriği, alanları ve başvuru şartları ile ilgili bilgileri yvb.ytb.gov.tr internet adresinden alabilrisiniz.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek maksadıyla Yurtdışı Vatandaşlar Bursları başlatmıştır

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için bulundukları ülkelerin eğitim, kültür ve akademik hayatlarına katılımlarını ve başarılarını desteklemek üzere Yurtdışı Vatandaşlar Bursları (YVB) oluşturulmuştur.

YVB başvuruları 7 Kasım 2014 tarihinde başlayacak ve 19 Aralık 2014 tarihinde sona erecektir.

Başvurular http://yvb.ytb.gov.tr internet siteleri üzerinden ulaşılacak elektronik forma bilgilerin girilmesi ve belgelerin yüklenmesiyle online şekilde yapılabilecektir.

Program kapsamında yüksek lisans tez, doktora tez ve doktora sonrası çalışmalar desteklenecektir.

2014 yılında başvuruya açılacak olan bölümler şunlardır:

Kimlik, Kültür ve Aidiyet Araştırmaları, Eğitim Araştırmaları, Ayrımcılık ve Hak İhlalleri, Göç Araştırmaları, Katılım Araştırmaları, Hukuk Araştırmaları, Akademik ve Entelektüel Durum, Sanat ve Edebiyat Araştırmaları.

Ayrıca, hukuk, siyaset, sosyoloji, psikoloji, pedagoji, tarih ve Türkoloji gibi sosyal bilim dallarında, yurtdışındaki Türk toplumunu ilgilendiren konularda araştırma yapan üstün başarılı araştırmacıların da başvurusuna imkân sağlanmaktadır.

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Portekiz, Norveç, Danimarka, İrlanda, Malta, Lüksemburg, Lihtenştayn, ABD, Kanada ve Avusturalya olmak üzere 21 ülkede ikamet eden vatandaşlarımızın başvurusuna açılacak burslar, her ülkeye özgü  para birimlerinde ve farklı miktarlarda aylık burs imkânı sunmaktadır. 

 

Burs miktarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

         

 

ABD

Avro Bölgesi

Avusturalya

İngiltere

İsviçre

Kanada

Norveç

Yüksek Lisans Tezi Destekleme Bursu

650

500

725

400

600

750

4000

Doktora Tezi Destekleme Bursu

1000

750

1000

600

900

1100

6120

Doktora Sonrası Araştırma Bursu

1300

1000

1500

800

1200

1500

8150

 

Lombachweg 33, 3006 Bern - 0041313522328

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.